Taekwondo - WT

O športni panogi

Taekwondo je tradicionalna korejska borilna veščina, pri kateri s pomočjo rok in nog premagaš nasprotnika, sicer pa so zaščitni znak taekwondoja sunkoviti udarci z nogo. Taekwondo v dobesednem prevodu pomeni »umetnost borbe z rokami in nogami«, saj ga sestavljajo besede »tae« – nožna tehnika, »kwon« – ročna tehnika in »do« – umetnost ali način življenja. Sama borilna veščina je sestavljena iz t. i. »sparinga« ali borb, form ali tehnike, samoobrambe in testa moči. Taekwondo je v osnovi hiter šport, zato se s treningi razvija hitrost gibanja posameznih delov telesa in hitrost premikanja celega telesa. Športniki pa morajo biti za izvedbo udarcev (predvsem z nogo) tudi zelo gibčni. Tudi pri taekwondoju športniki osvajajo glede na znanje te borilne veščine različne barve pasov, ki imajo različen pomen:
  • BELI označuje nosilčevo nedolžnost, saj začetnik nima predhodnega znanja taekwondoja,
  • RUMENI ponazarja zemljo iz katere rastejo korenine, tako začne tudi taekwondo,
  • ZELENI ponazarja rast rastlin, taekwondo napreduje, modri ponazarja nebo proti kateremu rastejo rastline,
  • RDEČI pomeni nevarnost, učence opozarja na trening z nadzorom in
  • ČRNI označuje nasprotje belega ter oznanja nosilčevo temačnost in strah.
Športniki tekmujejo v različnih kategorijah glede na težo tako v moški kot v ženski konkurenci.
 

Zgodovina

Izvor taekwondoja sega v korejsko dobo treh kraljestev, torej približno 50 let pr. n. št., ko so bojevniki dinastije Silla, Hwarang, začeli razvijati to borilno veščino. V začetku 20. stoletja je taekwondo postal prevladujoča oblika borilnih veščin v Koreji in kot korejsko nacionalno borilno veščino so jo začeli promovirati tudi na mednarodni ravni. Leta 1973 je bila ustanovljena Svetovna taekwondo zveza (WTF) kot svetovno legitimno upravno telo športa, prvo svetovno prvenstvo pa je bilo istega leta v Seulu v Koreji.
 

Taekwondo in olimpijske igre

Taekwondo je kot demonstracijski olimpijski šport debitiral na igrah v Seulu 1988 in postal uradni šport na igrah v Sydneyju leta 2000. Na olimpijskih igrah sta najuspešnejši državi v tej športni panogi Koreja z 19 medaljami, od tega 12 zlatimi ter Kitajska z 10 medaljami, od tega 7 zlatimi.
 

Teakwondo v Sloveniji

Začetki Taekwondoja v Sloveniji segajo v prvo polovico 80. let, intenzivnejša rast pa je zabeležena takoj po osamosvojitvi. Od takrat so naši taekwondoisti dosegli odlične uspehe vključujoč kolajne s svetovnih in evropskih prvenstev ter nastopov na olimpijskih igrah. Danes v Sloveniji deluje okrog 50 klubov od katerih so nekateri včlanjeni v Taekwondo zvezo Slovenije kot krovno organizacijo, drugi pa delujejo zgolj rekreativno.
 

Viri



Glavni sponzor
Glavni medijski sponzor
Veliki sponzorji
Sponzorji