Ritmična gimnastika
O športni panogi
Ritmična gimnastika je zvrst športa, ki združuje prvine gimnastike, baleta in plesa. Je v večini ženska disciplina (razen na Japonskem, kjer se z ritmično gimnastiko ukvarjajo tudi moški), v kateri tekmujejo posameznice in moštva. Telovadke izvajajo vajo ob spremljavi glasbe in skušajo na sodnike narediti vtis z eleganco in ritmom. Ritmičarke tako odlikuje niz sposobnosti, ki si jih pridobijo z vztrajno vadbo: gibčnost, moč, ravnotežje, smisel za ritem in glasbo, izraznost in spretnost. Vaja posameznic v ritmični gimnastiki traja največ 1 minuto in 30 sekund, vaja moštva pa največ 2 minuti in 30 sekund. Program mednarodne gimnastične zveze (FIG) predpisuje štiri vaje, vsako s svojim rekvizitom. Tako se v primerjavi s športno gimnastiko ne morejo odločiti le za en rekvizit, ki jim najbolj leži. Končna ocena posamezne vaje je sestavljena iz treh parametrov:- težavnost (elementi s telesom D1 in elementi z rekvizitom D2),
- umetniška vrednost (A) in
- izvedba (E).
Kolebnica: dolžina kolebnice je odvisna od višine tekmovalke in znaša približno dve dolžini od ramen tekmovalke do tal. Kolebnice vrhunskih tekmovalk so na sredini otežene, da je lok kolebnice v zraku lepši in da je rokovanje lažje. Telovadka lahko kolebnico drži ali ovije okoli telesa.
Žoga velja za najbolj eleganten rekvizit v ritmični gimnastiki. Žoga za ritmično gimnastiko je na pogled zdi zelo lahka, a je njena teža 450 g, kar je potrebno prav zaradi kotaljenj, pri katerih žoga ne sme leteti, temveč mora drseti po telesu. Pri ritmičnih vajah telovadka ne sme držati žoge, ampak lahko le ohranja njeno ravnotežje, jo vali ali pa meče v zrak.
Obroč je tako kot trak tipičen rekvizit ritmične gimnastike, saj se ne uporablja pri nobenem drugem športu. Velikost obroča je odvisna od višine tekmovalke, segati ji mora do bokov. Telovadke se lahko skozi obroč gibljejo ali pa ga vrtijo na delu telesa.
Trak je v ritmični gimnastiki priznan kot najtežji rekvizit, saj meri kar 6 metrov in se more tekom vaje ves čas gibati. Telovadka vrti trak, da v zraku nastajajo bogati vzorci, kot so kače, spirale in loki.
Kiji so zahteven rekvizit predvsem zaradi tega, ker dela tekmovalka s parom kijev. Velikost kija je nekaj več kot pol metra, telovadka pa jih med vajo meče in hkrati dela prevale ali se kako drugače giblje po blazini.
Zgodovina
Iz grščine izvirajoča beseda »gimnastika« (šport golih) je pojem, ki je imel v raznih obdobjih več različnih pomenov. Že pri starih narodih so bile gimnastične vaje izraz veselja do gibanja in so se običajno povezovale z raznimi igrami in plesi. Za Grke je bila gimnastika približno tako širok in vseobsegajoč pojem, kot je danes šport. Z gimnastiko so označevali vso telesno vzgojo, atletiko, telovadne vaje, ples, dviganje uteži, rokoborbo, itd. Špartanske žene so in dekleta so se usmerjale bolj k »atletski« gimnastiki, medtem ko so se v Atenah žene ukvarjale z gimastiko, bolj podobno današnji ritmični gimnastiki, ki so jo spremljale petje in glasba. Kasneje ponovno odkritje antične gimnastike prinese šele humanizem. Začetki ritmične gimnastike segajo v pozno 19. stoletje, ko je bila panoga znana še pod imenom »moderna gimnastika«. Sprva so se pri skupinskih telovadnih nastopih pojavile preproste oblike koreografij, kot športno panogo pa so jo začeli gojiti v bivši Sovjetski zvezi v 40-ih letih 20. soletja. Mednarodno federacijo so ustanovile Belgija, Francija in Nizozemska leta 1881. Prvo svetovno prvenstvo je bilo leta 1963 v Budimpešti, na njem je sodelovalo 28 športnic iz 10 evropskih držav.Ritmična gimnastika in olimpijske igre
Ritmična gimnastika je bila prvič predstavljena na olimpijskih igrah leta 1984 v Los Angelesu, športnice pa še danes tekmujejo v mnogoboju in skupinskih vajah. Športna panoga je najbolj razvita v Rusiji, Ukrajini in Belorusiji, pa tudi v baltskih državah in v Bolgariji.Ritmična gimnastika v Sloveniji
Ustanoviteljica ritmične gimnastike v Sloveniji je bila legenda slovenskega šport, profesorica Jelica Vazzaz. Pod njenim vodstvom so se začeli uspešni koraki slovenske ritmike. Najboljša slovenska uvrstitev je bila dosežena na evropskem prvenstvu 1999 v Budimpešti, ko so v skupinski vaji v finalu s kiji v postavi Dušica Jeremič, Mojca Rode, Vengust, Maja Gradinjan, Anja Čuček in Tina Čas osvojile 8. mesto.Viri
- http://sportdogaja.si/zgodovina/ritmicna_gimnastika
- Enciklopedija športa
- Leksikon športnih panog
- Pravila iger
- https://www.gimnasticna-zveza.si/index.php/ritmicna-gimnastika/
Športna gimnastika
O športni panogi
Športna gimnastika je športna panoga, ki specializira gibanje telesa na različnih orodjih, na katerih skušajo telovadke in telovadci z različnimi prvinami zbrati čim več točk. Čeprav moške in ženske discipline ocenjujejo na enak način, se discipline v športni gimnastiki glede na spol nekoliko razlikujejo. Moška športna gimnastika obsega šest različnih orodij, ki so razvrščena po naslednjem olimpijskem vrstnem redu: parter, konj z ročaji, krogi, preskok, bradlja, drog. Vseh šest orodij omogoča raznolikost gibanja telesa v različnih položajih: akrobatske prvine, naprej, nazaj, v stran (parter, preskok), prvine moči (parter, krogi, bradlja), prvine v ali skozi oporo (parter, konj z ročaji, bradlja) in prvine v ali skozi veso (krogi, bradlja, drog). Ženske tekmujejo v štirih disciplinah in sicer v preskoku, dvovišinski bradlji, gredi in na parterju. Tako ženske kot moški imajo tudi tekmovanje v mnogoboju in v ekipnem mnogoboju.Discipline
Gred
Na gredi tekmujejo le ženske. Vsaka telovadka ima na voljo 90 sekund, da naredi vtis na sodnike z vajo na gredi. Orodje je visoko 1,25 m, dolgo 5 m in široko le 10 cm. Telovadka doseže več točk, če izvede veliko akrobatskih prostih premetov, skokov in obratov po vsej dolžini gredi. Vaja mora vsebovati tudi različne vrste sedenja, stanja in ležanja. Izvedena more biti elegantno, ritmično in v popolnem ravnotežju.
Konj z ročaji
Bradlja in drog
Ženske tekmujejo na dvovišinski bradlji, moški pa na drogu in vzporedni bradlji. Na dvovišinski bradlji in drogu telovadci izvajajo spektakularne prvine, kot so salti in podmetni seskoki. Na vzporedni bradlji so prvine kombinacija kolebanja in moči. Ko telovadec obmiruje v izbrani drži. Za visoko oceno moea telovadec uporabiti vso dolžino drogov na bradlji. Leta 1928 je na OI v Amsterdamu slovenski telovadec Jože Primožič v tej disciplini osvojil srebrno odličje.
Preskok
Pri preskoku tekmovalci stečejo po 25 m dolgem zaletišču in se od odskočne deske odrinejo na mizo za preskok. Odskočna deska telovadcu zagotovi dovolj višine za izvajanje prvin kot sta raznožka in skrčka, preden z obema nogama doskoči na varnostno blazion. Od odskoka do doskoka traja preskok okoli dve sekundi.
Krogi
Za uspešno tekmovanje na krogih mora biti telovadec zelo močan in imeti odličen občutek za ravnotežje. Vaja vsebuje prvine, kot so različni kolebi in vese ter akrobatski premeti pri doskoku. Vaja na krogih vsebuje tudi prvine za prikaz moči, v katerih telovadec obmiruje 2 sekundi. Guganje in križanje žičnih vrvi pa ni dovoljeno. Višina ogrodja od tal do vrha je 580 cm, dolžina jeklenih vrvi z usnjenim pasom pa 280 cm. Slovenski telovadec Leon Štukelj je na Olimpijskih igrah v Amseterdamu leta 1928 v tej disciplini osvojil zlato odličje.
Parter
Parter je individualna disciplina, ki se med moškimi in ženskami nekoliko razlikuje. Ženska vaja traja 90 sekund in je kombinacija plesnih korakov, prevalov in akrobatskih prvin. Moška vaja je omejena na 70 sekund (merjeno od prvega premika do zadnjega skoka) in je mešanica prikazov moči in ravnotežja, kot so salti in obrati. Tekmovalci v parterju so kaznovani, če med vajo ne uporabijo vsega razpoložljivega prostora. Vaja poteka na posebni vzmetni blazini imenovani parter dimenzije 12x12 m. Tekmovalec mora uporabiti obe diagonali in stranice kvadrata tako, da je vsaj enkrat v vsakem kotu parterja. Isto diagonalo v direktni povezavi lahko uporabi samo dvakrat. Telovadke izvajajo vajo v praterju ob spremljavi glasbe. V parterni sestavi se morajo prepletati akrobatske in ritmične prvine. Atraktivnosti discipline prispevajo še ples in balet seveda v povezavi z glasbo.
Zgodovina
Gimnastika ima dolgo in ponosno zgodovino s koreninami v antični Grčiji in takratnimi olimpijskimi igrami. Upodablja popolno združitev športa in estetike ter moči, pri čemer športniki nemalokrat uprizorijo izjemne akrobacije. Beseda gimnastika prihaja iz grške besede gymnos, kar pomeni gol, saj so bili mladi moški, ki so se takrat ukvarjali z gimnastiko, minimalno oblečeni. V starem Rimu, Perziji, na Kitajskem in v Indiji so šport podoben gimnastiki uporabljali kot pripravljalno sredstvo, s katerim so moške pripravili za vojskovanje.Športna gimnastika in olimpijske igre
Športna gimnastika je v olimpijskem programu od prvih olimpijskih iger moderne dobe, vendar so se discipline menjavale. Pri športni gimnastiki se je leta 1924 nekako ustalil moški program, medtem ko so ženske začele nastopati šele 1928 v Amsterdamu. Največja zvezda gimnastike je brez dvoma Nadia Comaneci, ki je s 14 leti na olimpijskih igrah v Montrealu (1976) dobila kar sedem najvišjih ocen - 10. Danes lahko na olimpijskih igrah sodelujejo le telovadci, stari vsaj 16 let.
Športna gimnastika v Sloveniji
Na Slovenskem se je telovadba, iz katere se je oblikovala današnja gimnastika, začela razvijati sredi 19. stoletja in je zelo povezana z razvojem sokolstva in orlovstva. Leta 1962 je bila ustanovljena Gimnastična zveza Slovenije (GZS), katere prvi predsednik je bil France Kutin. Dolgoletna tradicija uspehov slovenskih telovadcev v mednarodnih arenah je terjala jasno opredelitev in intenzivno delo za razvoj množičnosti in dvig kvalitete gimnastike. Obdobje od ustanovitve GZS pa do leta 1972 je bilo v razvoju organizacije izredno pomembno, saj je bil v tem času zabeležen izreden vzpon in veliki uspehi slovenskih telovadcev, zlasti Mira Cerarja, ki je v tem času suvereno obvladoval svetovni vrh gimnastike. To obdobje imenujemo tudi »zlato obdobje slovenske gimnastike«, saj je po svetovnem prvenstvu v Dortmundu leta 1966 in po olimpijskih igrah v Mehiki leta 1968 mednarodna gimnastična organizacija leta 1970 zaupala izvedbo svetovnega prvenstva Jugoslaviji, ki je organizacijo dodelila Ljubljani.
Viri
- http://sportdogaja.si/zgodovina/sportna_gimnastika
- https://www.gimnasticna-zveza.si/index.php/zenska-sportna-gimnastika/
- Leksikon športnih panog
- Enciklopedija športa
- Pravila iger
- https://www.gimnasticna-zveza.si/index.php/zgodovina-gzs/
Velika prožna ponjava
O športni panogi
Skoke na veliki prožni ponjavi (ki ga po domače imenujemo tudi trampolin) štejemo pod gimnastično športno panogo, ki se je razvila leta 1934 in je bila prvotno namenjena treningu astronavtov oziroma kot dodatna aktivnost pri drugih športih. Kmalu je postala priljubljena in se je razvila kot samostojna športna panoga. Na tem orodju tekmujejo posamezniki, moštva in pari v sinhronih skokih. Vsaka od treh zvrsti vsebuje obvezne in poljubne vaje iz desetih gibalnih prvin. Ocenjuje se izvedba in zahtevnost, pri čemer sodniki odštevajo točke za napake v drži, za izgubo ritma in višine ter pomanjkanje sinhronizacije. Najvišja možna ocena je 10 točk.Ponjava je spletena iz živobarvnih trakov, okvir in vzmeti pa morajo biti prevlečene z mehko varocalno oblogo. Območje skakanja mora biti jasno označeno z okvirjem in rdečim križcem sredi ponjave. Na vsaki strani ponjave mora biti čvrsto pritrjena debela varovalna blazina. Pri tekmovanju v sinhronem skakanju morata biti ponjavi postavljeni vzporedno in 2 m narazen. Dvorana, v kateri priredijo tekmovanja, mora biti visoka vsaj 8 m.
Zgodovina
Zgodovinski zapisi pravijo, da so nekaj podobnega trampolinu za zabavo uporabljali Eskimi. Moški so stali v krogu, razpeli živalsko kožo in eden drugega metali v zrak. Obstajajo tudi slike Angležev, ki se gredo podobno igrico z odejami. Menda naj bi se napete ponjave za varnost v cirkusu spomnil artist Du Trampolin. Prvi mali trampolini pa naj bi bile žimnice, ki so služile za odskok v zrak.Prvi sodobni trampolin sta zgradila George Nissen in Larry Griswold okoli leta 1934 na Univerzi v Iowi. Sprva so ga uporabljali za trening vojaških pilotov in astronavtov ter kot orodje za usposabljanje za razvijanje in izpopolnjevanje akrobatskih veščin za druge športe, kot so potapljanje, gimnastika in smučanje v prostem slogu. Ljudje so tako uživali v senzaciji, začeli so s trampolinom iz čiste zabave in postal je priljubljen sam po sebi. Prva tekmovanja so priredili v šolah po Veliki Britaniji in ZDA, prvo svetovno prvenstvo pa so leta 1964 organizirali v Londonu.
Velika prožna ponjava in olimpijske igre
Tekmovanje na veliki prožni ponjavi se je prvič pojavilo na igrah leta 2000 v Sydneyju tako v moški kot v ženski konkurenci. Število dogodkov (dva) od takrat ostaja nespremenjeno.Viri
- Pravila iger
- http://www.olympedia.org/sports/TMP
- https://www.gimnasticna-zveza.si/index.php/akrobatika/
- http://sportdogaja.si/zgodovina/gimnastika_na_prozni_ponjavi_-_trampolin
- https://olympics.com/en/sports/trampoline-gymnastics/#discipline-history-of