O športni panogi
Surfanje ali deskanje na valovih je športna panoga, pri kateri športnik skuša na deski, ki je navadno narejena tako, da ustreza njegovim individualnim telesnim sposobnostim, skuša jahati valove. Deske navadno izdelajo glede na predispozicije športnika – njegovo težo in izkušnje ter glede na to, kakšne vrste je greben vala. Večina današnjih tekmovanj ima 3 repne plavuti oziroma smernike. »Jezdeci na deski« so oblečeni razmeram primerno glede na podnebje, kjer surfajo. Na tekmovanjih zaradi razločevanja nosijo majice različnih barv.Pravila lahko zahtevajo, da tekmovalec jezdi na določenem številu valov. Ocenjujejo vsako dosežek posebej, točke najboljših valov pa seštejejo in tako dobijo končni rezultat. Če je le mogoče, naj na enem valu jezdi samo en tekmovalec. Ta ima na valu prednost, če:
- je bližji spirali vala;
- vstane, preden katerikoli tekmovalec privesla do tistega vala;
- je na najvišjem valu najbližje njegovemu vrhu.
Zgodovina
Točno zgodovinsko surfanje težko opredelimo. Prvič je bil populariziran v Polineziji in na Havajskih otokih v 19. stoletju, v ZDA, natančneje v Kalifornijo pa je prišel v začetku 20. stoletja. Do 60. let prejšnjega stoletja je postal priljubljena tematika v hollywoodskih filmih in rock pesmih, zlasti tistih, ki so jih napisali Beach Boys ter Jan in Dean ter tako postajal vedno bolj prepoznaven in priljubljen. Prvi znani deskar je bil havajski olimpijski plavalec Duke Kahanamoku.Surfanje ureja Mednarodno združenje za surfanje (ISA), ki se je med letoma 1964 in 1973 prvotno imenovalo Mednarodna surferska zveza (ISF). Od leta 2020 ima 103 držav članic.
Surf in olimpijske igre
Na 129. zasedanju MOK v Riu de Janeiru leta 2016 je bilo deskanje odobreno kot nov šport za olimpijske igre v Tokiu 2020. To je bil eden od štirih novih športov, ki so bili dodani olimpijskemu programu za leto 2020, vključno s karatejem, rolkanjem in športnim plezanjem. Na olimpijskih igrah v Tokiu 20210 je surfanje potekalo na Tahitiju v Francoski Polineziji in je bilo tako najbolj oddaljeno prizorišče od glavnega mesta gostiteljice olimpijskih iger v zgodovini olimpijskih iger.Surf v Sloveniji
Začetek organiziranega surfanja v Sloveniji predstavlja ustanovitev Ujusansa surf kluba leta 2000. Leta 1999 sta dva izmed štirih ustanoviteljev kluba (Igor Koželj, Rok Koželj, Andraž Rakušček in Klemen Šurk) izdelala prve surf deske in organizirala tudi prvi manjši tečaj surfanja v Franciji, kjer so lahko navdušenci naredili prve korake v svet surfanja.Leta 2004 je bila ustanovljena Surf zveza Slovenije, katere namen je bil vzpostavitev pogojev za organizirano delovanje tega športa pri nas. V letu 2006 je Surf zveza Slovenije postala članica Olimpijskega komiteja Slovenije in leta 2008 članica International Surfing Association.